Jak wybrać odpowiednie części do swojego modelu samochodu?

Jak idealnie dobrać części zamienne i eksploatacyjne do auta? Najlepsza metoda to dobór części po VIN albo sprawdzanie numerów części w katalogach branżowych (po numerach referencji), też z wykorzystaniem numeru VIN. Jak sprawdzić numer katalogowy części przed zakupem i gdzie można to zrobić?

Współczesny kierowca ma do wyboru mnóstwo miejsc, gdzie może zakupić części zamienne i eksploatacyjne (np. filtry lub klocki hamulcowe) do swojego samochodu. Są to sklepy i stacjonarne hurtownie, sklepy przy autoryzowanych stacjach obsługi, warsztaty samochodowe (kierowca zleca zakup części mechanikowi, który je montuje), jak również cały szereg sklepów i sprzedawców internetowych, działających w sieci. 

Dlaczego kupione części do samochodu mogą nie pasować? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba spojrzeć na proces produkcji samochodów. Jeden model samochodu może być produkowany w dwóch albo więcej miejsc. Jedna część do jednej fabryki jest zawsze dostarczana przez dwóch producentów, aby zapobiec przestojom w produkcji. Co to oznacza w praktyce? Na przykład to, że różne rodzaje nadwozia tego samego modelu, produkowane w tej samej fabryce, mogą mieć zamontowane odmienne części. Pomimo tego, że należą do tego samego modelu auta. Podobnie jest z wersją silnikową. Inna wersja silnikowa może decydować o tym, że auto ma zastosowane nieco inne komponenty. 

W trakcie produkcji modelu, producent auta mógł też wprowadzić zmiany, które wymagały zastosowania nowych podzespołów, od innego dostawcy. Trzeba też pamiętać, że jeden podzespół, od jednego dostawcy, może być wykorzystywany w kilku samochodach. 

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku zamienników, produkowanych przez firmy, które nie dostarczają części na pierwszy montaż. W przypadku zamienników niższej jakości może być problem z ich odpowiednim dopasowaniem. Producent zamiennika będzie się starał wprowadzić na rynek produkt uniwersalny, pasujący do jak największej ilości aut. Najlepszym przykładem są wycieraczki, podstawowa część eksploatacyjna. 

Sprzedawcy części samochodowych w internecie często umieszczają obok wystawionej do sprzedaży części całą listę marek i modeli, do których dana część ma pasować. W praktyce może okazać się, że tak nie jest. Np. w przypadku półosi napędowych może nie zgadzać się liczba zębów. 

Dobór części samochodowych po numerze VIN

Wyszukiwanie części po VIN to najlepszy sposób bezbłędnego zakupu części do danego pojazdu. VIN to niepowtarzalny numer każdego samochodu osobowego, wpisany do dowodu rejestracyjnego i wybity w kilku miejscach nadwozia pojazdu. W VIN zapisane są wszystkie podstawowe informacje o aucie. Najlepsze sklepy motoryzacyjne dysponują takim oprogramowaniem jak wyszukiwarka części po VIN. Ustalenie części po numerze VIN jest bardzo proste. 

Każda oryginalna część samochodowa, użyta na pierwszy montaż (część OEM lub OE) ma swój niepowtarzalny numer. To tzw. numer referencji. Producenci zamienników także muszą nawiązywać do danego numeru referencji w swoim produkcie. W elektronicznej bazie danych znajdują się wszystkie modele aut, jakie zostały wyprodukowane w Europie albo jakie zostały do Europy sprowadzone. Każdy model auta ma dokładnie opisaną listę części, jakie zostały użyte do jego produkcji. W bazie są wszystkie numery referencji. 

Jak sprawdzić części po VIN? Sprzedawca wpisuje nr VIN do systemu, a następnie szuka potrzebnej części. Znajduje jej numer. 

Następnie po tym numerze jest w stanie odnaleźć wszystkie pasujące części OE i OEM, jak również zamienniki podobnej i wysokiej jakości. 

Internetowy katalog części samochodowych

Najlepsze sklepy motoryzacyjne prowadzące sprzedaż części samochodowych, mają specjalne, internetowe katalogi. W naszym kraju najbardziej ceniony katalog części po vinie to TecDoc i równie znany ProfiAuto. 

W najlepszych sklepach kupujący nie musi samodzielnie szukać części po numerze VIN. Zaraz po odwiedzeniu strony sklepu motoryzacyjnego, wpisuje numer VIN swojego auta. System identyfikuje pojazd. Wyświetlają się wszystkie pasujące podzespoły, jakie są w danym sklepie. Kupujący wybiera odpowiedni dział części (np. części zawieszenia), a następnie określony podzespół. Dobór części po Vin-ie w takim sklepie jest wyjątkowo prosty i szybki. 

Doradztwo ekspertów

W dobrych sklepach motoryzacyjnych nie musisz się martwić tym, jak znaleźć części po VIN. Sprawdzanie części po VIN to zadanie sprzedawcy. Odwiedź najbliższy sklep sieci ProfiAuto, a sprzedawcy samodzielnie znajdą pasujące podzespoły. 

Odwiedź nasz sklep i hurtownię motoryzacyjną Moto-Fart w Żarach. Weź ze sobą dowód rejestracyjny auta, abyśmy mogli sprawdzić nr VIN. Nasi sprzedawcy bezbłędnie znajdą listę pasujących podzespołów. Ty zdecydujesz, czy chcesz kupić część oryginalną, zamiennik porównywalnej jakości czy zamiennik średniej jakości. 

Nie musisz obawiać się tego, że w sklepie stacjonarnym zapłacisz więcej niż w internecie. Dzięki przynależności do sieci ProfiAuto, nasz sklep i hurtownia mogą zaoferować Ci ogromny wybór części w świetnych cenach.