Jak sprawdzić klocki hamulcowe?

O tym, że od sprawności układu hamulcowego zależy bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, nie trzeba nikogo przekonywać. Nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdy hamulce zawiodą i nie zadziałają właściwie. Aby do tego nie dopuścić, należy pamiętać o regularnej kontroli stanu klocków i tarcz hamulcowych, a w przypadku ich zużycia – nie zwlekać z wymianą na nowe. Zatem jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Dlaczego należy sprawdzać, czy klocki są do wymiany?

Klocki hamulcowe to niewielki i niepozorny element samochodu, ale to właśnie one wraz z tarczami pozwalają na zmniejszenie prędkości pojazdu lub jego zatrzymanie, gdy kierowca naciśnie pedał hamulca. Są one wówczas dociskane przez tłoki do tarczy i powstaje siła spowalniająca auto. Z czasem element cierny klocków ulega zużyciu, a to prowadzi do wydłużenia drogi hamowania. Jeśli będziemy poruszać się pojazdem z całkowicie “zdartymi” klockami, może się okazać, że hamowanie jest znacząco utrudnione. Zużyty klocek automatycznie niszczy tarczę hamulcową, co znacznie zwiększy koszty wymiany.

Klocki hamulcowe – jak sprawdzić ich zużycie?

Zastanawiasz się teraz jak sprawdzić, czy klocki są do wymiany. Niektórzy kierowcy dokonują oceny stanu zużycia klocków wzrokowo, po prostu zaglądając przez felgi. Nie zawsze jednak ta metoda jest możliwa, gdyż widoczne są tylko klocki po zewnętrznej stronie tarcz. Te od wewnątrz można zobaczyć dopiero po ich zdemontowaniu. Wobec tego, jak sprawdzić zużycie klocków hamulcowych prawidłowo? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na wyraźne sygnały, jakie dają nam klocki hamulcowe o tym, że nadszedł czas na ich wymianę. Droga hamowania się wydłuża a także pojawiają się jednocześnie niesłyszalne wcześniej piski. Mogą też pojawić się drgania na kierownicy a także odczuwalne może być odbijanie pedału hamulca.

Nowsze modele samochodów wyposażone są w systemy sygnalizacyjne, które na bieżąco kontrolują stan zużycia klocków i w sytuacji, gdy wykryte zostanie ich zużycie (gdy grubość warstwy ściernej wynosi mniej niż 2 mm), sygnalizują to poprzez zapalenie kontrolki na desce rozdzielczej. Pojawienie się kontrolki w kolorze żółtym oznacza, że możemy przejechać jeszcze ok. 1000-2000 km. Jeśli natomiast zapali się kontrolka czerwona, to dla nas sygnał, że trzeba natychmiast udać się do serwisu.

Czy da się wydłużyć żywotność klocków hamulcowych?

Wiemy już jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany, ale czy możemy mieć realny wpływ na wydłużenie ich żywotności? Tak, ponieważ zależy to w dużej mierze od stylu jazdy kierowcy. Częste i gwałtowne hamowanie skraca żywotność klocków. Należy zatem zwracać uwagę, aby bez potrzeby nie zwiększać nadmiernie prędkości jazdy w ograniczonych warunkach, gdyż zazwyczaj wiąże się to z częstym przyhamowywaniem, czego klocki hamulcowe naprawdę nie lubią. Taka dynamiczna jazda może skrócić żywotność klocków nawet o 10-20 tysięcy kilometrów. A to naprawdę sporo. Podaje się, że wpływ na zużycie klocków hamulcowych mają również sytuacje, gdy:

  • jeździmy głównie po mieście,
  • hamujemy gwałtowne,
  • rzadko hamujemy silnikiem,
  • wciskamy jednocześnie pedał gazu i hamulca,
  • poruszamy się drogami o sporym nachyleniu,
  • jeździmy przeciążonym samochodem.

Gdzie kupić nowe klocki hamulcowe?

Jeśli już masz pewność, że Twoje hamulce wymagają wymiany, klocki hamulcowe możesz kupić w większości sklepów motoryzacyjnych. Warto jednak udać się do Moto-Fart w Żarach, gdzie otrzymasz fachową pomoc w doborze optymalnych elementów do pojazdu. Aby je odpowiednio dopasować, sprzedawca będzie potrzebował numer VIN samochodu. Pamiętajmy, że przy samodzielnej wymianie klocków hamulcowych potrzebny będzie również zestaw odpowiednich kluczy, smar i preparat penetrujący, a także podnośnik samochodowy. Możesz u nas kupić również niezbędne narzędzia warsztatowe. Zapraszamy! https://moto-fart.pl/kontakt