Jak działa i jak jest zbudowany akumulator samochodowy?

W dzisiejszych samochodach instalacje elektryczne są bardzo rozbudowane, a pojazd wyposażony jest w wiele odbiorników prądu, które wymagają zasilania. Oczywiście większość kierowców i klientów hurtowni akumulatorów doskonale zdaje sobie sprawę, że pod maską (przeważnie!) znajduje się akumulator i jest on źródłem energii. Jednak czy wiesz, jakie jest działanie akumulatora? Co ładuje akumulator i dlaczego jest tak istotny? W końcu co jest w akumulatorze? Zapraszamy do lektury!

Budowa akumulatora samochodowego

Typowy akumulator samochodowy (kwasowo-ołowiowy) posiada następujące elementy:

  • obudowa: jest ona wykonana z polipropylenu, posiada standardowe rozmiary zgodne z normami oraz wewnątrz podzielona jest na różne cele;
  • płyty akumulatora: składają się one z kratki wykonanej ze stopów ołowiu i zapastowanej aktywną masą z mieszanki tlenków ołowiu;
  • elektrolit: jest to roztwór kwasu siarkowego i wody, w której płytki akumulatora są zanurzone;
  • bieguny dodatni (+) i ujemny (-): są one wyprowadzone na zewnątrz w postaci metalowych czopów, wprowadzonych w górną część akumulatora.

Akumulator jest zazwyczaj montowany pod maską samochodu (w niektórych przypadkach może znajdować się w bagażniku), przeważnie na specjalnej podstawie. Ważne jest, aby podstawa była stabilna i miała odpowiedni rozmiar. Do mocowania z kolei najczęściej wykorzystuje się metalową obejmę lub specjalny pasek (w zależności od producenta samochodu). Wszystko po to, by w trakcie jazdy akumulator był w pełni stabilny i chroniony przed draganiami lub przemieszczaniem się, co jest niezwykle istotne.

Warto poznać też kilka typowych podzespołów, które wymagają zasilania elektrycznego. Co ładuje akumulator w samochodzie? Jest to m.in. rozrusznik, który odpowiedzialny jest za uruchoienie silnika, elektryczna pompa paliwa w zbiorniku samochodu, cewki i świeze zapłonowe w silnikach benzynowych oraz wtryskiwacze paliwa. Sprawne działanie akumulatora jest niezbędne także dla komputerów sterujące zarówno pracą jednostki napędowej, jak i różnymi układami, czujników systemów bezpieczeństwa, oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego oraz oczywiście systemu audio.

Jak działa akumulator samochodowy?

Dowiedziałeś się, co to jest akumulator, więc czas poznać zasadę działania. Akumulator samochodowy to swoiste urządzenie magazynujące energię elektryczną do późniejszego wykorzystania. Jest zbudowany z dwóch przeciwnie naładowanych płytek - jednej ujemnej i jednej dodatniej, które są zanurzone w roztworze kwasu siarkowego i wody, czyli elektrolicie. W przypadku standardowego akumulatora kwasowo-ołowiowego napięcie wynosi około 2V na jedno ogniwo. W samochodach typowo wykorzystuje się akumulatory składające się z sześciu ogniw, co w sumie daje napięcie 12V. Kiedy obwód zostanie zamknięty poprzez podłączenie odbiornika (np. radia) do akumulatora to prąd zaczyna płynąć.

Co ważne, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że akumulator samochodowy działa w cyklu ładowania i rozładowywania. Kiedy akumulator jest podłączony do odbiornika, prąd płynie z akumulatora, co prowadzi do rozładowania go. Natomiast, gdy prąd wraca do akumulatora (np. przez alternator), akumulator zaczyna się ładować, przywracając różnicę w potencjale elektrycznym między elektrodami.

Podczas rozładowywania akumulatora, płytki ołowiowe stają się bardziej podobne chemicznie do siebie, a elektrolit słabnie, co prowadzi do spadku napięcia. Co istotne, jeżeli akumulator zostanie całkowicie rozładowany, nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającego napięcia do użytku. Rozładowany akumulator może być ponownie naładowany poprzez dostarczenie prądu. Proces pełnego naładowania przywraca różnicę w potencjale elektrycznym między elektrodami i powoduje, że akumulator wraca do pełnej funkcjonalności.

Niezwykłość procesu rozładowywania i ładowania akumulatora kwasowo-ołowiowego polega na tym, że energia może być zużywana i przywracana wiele razy. Im częściej akumulator jest rozładowywany i ładowany, tym większa jest jego odporność na cykle ładowania i rozładowania.

Wiedza o tym, jak działa akumulator samochodowy jest niezwykle praktyczna i wręcz niezbędna, zwłaszcza w przypadku wystąpienia ew. awarii akumulatora. Jeżeli już do awarii dojdzie to warto pomyśleć o wymianie. Jeżeli interesują Cię akumulatory Żary to zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Wystarczy kontakt do sklepu motoryzacyjnego Moto-Fart, a specjaliści naszego sklepu z akumulatorami zatroszczą się o resztę.